Data dodania

Flip Blended Learning

Metodologia Flip Blended Learning stanowi połączenie dwóch modeli nauczania: flipped classroom (odwrócona klasa) oraz blended learning (nauczanie hybrydowe, mieszane), która wykorzystując innowacyjne metody dydaktyczne oraz nowoczesne technologie, odpowiada na współczesne wyzwania edukacyjne, zarówno z perspektywy studenta, jak i wykładowcy. 

Czerpiąc ze wspomnianych wyżej modeli, FBL łączy dwa aspekty blended learning, jakimi są tradycyjne spotkanie student-nauczyciel podczas zajęć oraz materiał przygotowany wcześniej przez prowadzącego i dostępny online. FBL zmienia również tradycyjnie rozumianą sekwencję aktywności studenta, mających miejsce w sali wykładowej oraz poza nią, wykorzystując metodę odwróconej klasy. W praktyce, wykładowca przygotowuje np. krótkie nagranie wideo z wyjaśnieniem tematu, które studenci oglądają w dowolnym miejscu i czasie zanim przyjdą na zajęcia, natomiast w klasie ma miejsce rozwinięcie i pogłębienie tematu poprzez wykonywanie ćwiczeń i zadań praktycznych, takich jak np. projekty czy dyskusje. Upraszczając, zadanie, które student dotychczas realizował w domu odbywa się w klasie, natomiast część wykładowa, którą zwykle realizowano w klasie, jest analizowana przez studenta w domu. W rezultacie, uwaga zostaje przekierowana z nauczyciela na studenta jako głównego aktora w procesie dydaktycznym, zaś punkt ciężkości działań dydaktycznych zostaje przesunięty z nauczania na uczenie się, zwiększając tym samym efektywność zajęć oraz poziom zaangażowania uczących się. 

Planowanie zajęć w ramach FBL odbywa się w oparciu o strukturę BOPPPS (Bridge In, Outcomes, Pre-Assessment, Participatory Learning, Post-Assessment, Summary) oraz wiąże się z wykorzystaniem wielu aktywizujących metod, takich jak metoda metaplanu, praca z metaforą, debata oksfordzka, studium przypadku, praca w zespole w oparciu o metodę projektową. Flip Blended Learning to również wykorzystanie wielu narzędzi cyfrowych, które mają za zadanie uatrakcyjnić przebieg zajęć, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom współczesnych pokoleń studentów (tzw. milenialsów, pokolenia Z), ale również usprawnić proces przygotowania oraz realizacji zajęć z perspektywy wykładowcy. Wśród najbardziej popularnych narzędzi wymienić należy tablice jak Miro, Padlet czy Mural, jak również instrumenty typu Canva, Mentimeter, Edpuzzle, Curipod, Copilot, narzędzia AI.  

Metoda FBL przynosi korzyści zarówno studentom, jak i wykładowcom. Jak pokazują badania przeprowadzone na wielu amerykańskich uniwersytetach i w szkołach średnich, poziom zaangażowania studentów wzrasta niemal dwukrotnie w porównaniu do tradycyjnych zajęć. Zwiększa się poczucie odpowiedzialności uczniów za proces uczenia się, zaś nauczyciel zyskuje więcej czasu na pracę z indywidualnym studentem. 

Więcej informacji:

PL